Zlatá malina marketingu
30.01.2023 | Pen&Production

Celonárodní soutěž Česko hledá prezidenta už skončila, každé médium se může pyšnit svojí diskusí s prezidentskými kandidáty a my jsme se rozhodli si odpočinout od všech těch tváří, které zdobí každý sloup po celé republice. Vybrali jsme pět opravdu podivných marketingových počinů roku 2022 a tentokrát jsme zůstali v naší krásné zemi. Připravte si hrnek oblíbené kávy a pojďte s námi rozdat Zlaté maliny v oboru marketingu.

Politika: záruka bizarnosti

Rádi bychom po tom intenzivním náporu prezidentských kampaní politiku z našeho Bystra úplně vynechali, ale nemůžeme. Bylo by to jako kuře na paprice, ale bez papriky a bez kuřete. Soudruzi z KSČM nebyli v loňských volbách sice úspěšní, ale rozhodně se nevzdávají. Na podzim nasadili těžké zbraně v podobě tištěné reklamy po celé České republice. Chtěli poukázat na neschopnost vlády řešit energetickou krizi. Vláda nás zkrátka dostala do situace, kdy ani nevíme, s kým spíme. Nehledě na to, že hlavní slogan „Víš, s kým spíš?“ je vypůjčený z kampaně proti AIDS z roku 1984. Tam dával rozhodně větší smysl.

Maggi nám to okoření

Zjistili jsme, že společnost Maggi vznikla už na konci 19. století ve Švýcarsku. Z toho by se dalo odvodit, že firma, která na trhu existuje už tolik let, bude mít bohaté zkušenosti s pojmenováváním svých produktů. Jedná se o dceřinou společnost Nestlé, dalšího velkého korporátu, proto věříme, že schvalovací proces nových produktů je dostatečný. Upřímně ani nevíme, jestli se jedná o loňskou novinku, ale my jsme DIABLITO objevili až v roce 2022, proto tu má své čestné místo. Vyslovuje se to DIABLITO nebo DIABLÍTO? Proč se tak jmenuje směs na obalování? Z čeho je název odvozen? Odkazuje to na následky po pozření? Máme tolik otázek! Vážně ten název nepřipadal nikomu divný nebo to byl záměr?

Síla influencer marketingu

Stát se v dnešní době influencerem může úplně každý. Nemusíte mít vysokou školu, nemusíte mít vlastně žádnou školu. Nemusíte být ani slavným hercem, zpěvačkou nebo sportovcem. Nepotřebujete prakticky žádný talent. Stačí mít hlavně sledovanost. To je to, oč tu běží. Někteří influenceři nejsou zrovna tou nejostřejší pastelkou v penále, a tak v hlubinách instagramu najdeme skutečné poklady. Neoznačování spoluprací nebo porušování zásad jsou slabým odvarem, protože dost často narážíme na velmi pokřivené morální hodnoty, které mohou uškodit nejen influencerovi, ale také značce, se kterou spolupracuje. V tomto případě “elektrická ciga”. Možná by se tento produkt mohl prodávat rovnou u vchodu do krematoria.

Ideál krásy?

Ideál krásy je velmi křehké téma. Dříve to byly dívky s postavou alá Twiggy. Dnes je populární hlavně sebeláska. V kampaních tak vidíme modelky nejen hubené, ale i s pár kily navíc. Někdy dokonce obézní. Velký zájem vyvolala už v roce 2014 modelka Winnie Harlow, která je známá kvůli kožnímu onemocnění jménem vitiligo. Před rokem oznámila zase Victoria Secret, že mají první modelku s downovým syndromem. A to všechno je samozřejmě v pořádku. Co ale není v pořádku, je tato kampaň od Reserved. Jedná se o zesměšňování trendů krásy a nebo jejich grafici pijí tvrdý alkohol v pracovní době? Upřímně doufáme, že se jedná o tu druhou variantu.

Kvalitní matrace do všech věznic

Dostali jste se až sem? Za to vás náležitě odměníme, tohle eso v rukávu máme totiž už dlouho a jen jsme čekali na správnou příležitost. Hlavní ocenění našeho velkolepého finále získává Jiří Kajínek. Když v roce 2017 dostal milost a vylezl na svobodu ve známém svítivě zeleném tílku, teprve se ukázalo, jak velký má vliv. Bylo tedy jasné, že nabídky na reklamy mu dříve nebo později začnou chodit. Česká wikipedie ho dokonce popisuje takto: “Jiří Kajínek je český vrah, recidivista, televizní celebrita a influencer.”. Na začátku loňského roku se stal tváří firmy proPOSTELE.cz a my se díky tomu dozvěděli, co by Jirku motivovalo k tomu, aby z Mírova nikdy neutekl.

Pokud plánujete na rok 2023 nějaké projekty, nebojte se nám napsat nebo zavolat o konzultaci. Dokážeme si poradit s vymyšlením claimu, najít vhodné influencery nebo rovnou vymyslet celou kampaň. Sledujte naši práci na našich sociálních sítích a přesvědčte se sami!

Rebranding

Rebranding

Vzpomínáte si na chvíli, kdy jste si založili svou první emailovou adresu? Na to, jaké bylo přesné znění vašeho mailu? Pravděpodobně jste schránku...

číst více
Zamilované Bystro

Zamilované Bystro

Valentýn je sice za námi, ale my se k němu ještě vrátíme. Přeci jen, den zamilovaných, to je krásná příležitost posílit marketing a zvednout příjmy....

číst více